Bóle i wady kręgosłupa, leczenie gorsetami i poduszkami ortopedycznymi

Kręgosłup jest jedną z najważniejszych kości w naszym organizmie, zaraz po czaszce. Dzięki osłanianiu rdzenia kręgowego, jesteśmy w stanie komunikować się z resztą naszego ciała. Jednak ten zestaw kości może ulec deformacji u dziecka w wieku przed dojrzewaniem.

Skolioza, bo tak nazywa się choroba postawy, jest spowodowana u dzieci najczęściej poprzez długotrwałe odgięcie kręgosłupa w jednym z kierunków. Jeśli na przykład nasze dziecko ma tendencję do noszenia ciężkiego plecaka na jednym ramieniu, może to powodować skoliozę boczną. Jeśli natomiast garbi się notorycznie, skolioza piersiowa jest możliwa.

Do korekcji wad postawy zazwyczaj stosuje się ćwiczenia gimnastyczne, niemniej jeśli przekroczy się pewien próg odchylenia, gorsety ortopedyczne będą wymagane przez lekarza do uratowania postawy dziecka. Gorset taki ma za zadanie pasywne utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Niemniej, gorsety ortopedyczne nie sprawdzą się, jeśli odchylenie kręgosłupa przekroczyło 50% normy.

Bóle w plecach

Dorośli również skorzystają z gorsetów. Częstokrotnie są przepisywanej przez ortopedę osobom po wypadkach samochodowych czy też z wyskoczonym dyskiem albo przeciążonym kręgosłupem. Gorset ma za zadanie odciążyć odcinek kręgowy i przenieść ciężar ciała bezpośrednio na miednicę.

Bóle karku i szyi

Osoby skarżące się na bóle w okolicach szyi, odrętwienie oraz chrupanie najprawdopodobniej mają źle dobraną poduszkę do snu. Większość dostępnych na rynku poduszek łóżkowych jest wygodna, lecz niekoniecznie pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru szyi.

Przeciwko takim bólom najlepiej sprawdza się wymiana na poduszkę ortopedyczną. To wyprofilowana anatomiczne poduszka, które równomiernie rozkłada ciężar głowy, dając przy tym podpórkę pod kręgi szyjne. Pozwala to utrzymać poziomą, równą pozycję szyi, a zatem nie powoduje bóli przez noc spania.

Poduszki ortopedyczne również są dostępne dla odcinków lędźwiowych, dzięki czemu nasze plecy podczas siedzenia równomiernie układają się w kształt litery S. Tego rodzaju poduszka ortopedyczna jest polecana kierowcom oraz pracownikom biurowym, dzięki czemu nie męczą tak odcinka lędźwiowego.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *