Choroba miesiąca – kandydoza czyli grzybica pochwy

Zdrowe ciało

Wśród kilku rodzajów infekcji narządów rodnych połączonych z upławami występuje również grzybica pochwy zwana kandydozą. Ta odmiana grzybicy nie jest tak popularnym rodzajem infekcji układu moczowo-płciowego jak zapalenie pochwy, ale może być dużo bardziej dokuczliwa a jej leczenie może przebiegać o wiele dłużej niż to ma miejsce w przypadku innych zakażeń miejsc intymnych.

Etapy rozwoju kandydozy

W początkowym okresie rozwoju grzybicy pochwy pojawia się bardzo dokuczliwe swędzenie. Jest to objaw, który występuje u większości chorych.

Następnym etapem mogą być pojawiające się, bardzo gęste upławy o białej barwie. Jednocześnie może również występować pieczenie oraz ból okolic intymnych, szczególnie podczas i po stosunku seksualnym.

Infekcje pochwy takie jak kandydoza pojawiają się najczęściej u kobiet, które są w najbardziej aktywnym seksualnie okresie swojego życia. Duża intensywność stosunków może mieć bowiem wpływ na rozwój tej choroby.

Grzybica może być powodowana zarówno zmianami hormonalnymi organizmu kobiety jak i stosowaniem antybiotyków. Oba przypadki sprawiają, że organizm staje się słabszy i bardziej podatny na rozwój bakterii a co za tym idzie, umożliwione jest rozwijanie się bakterii odpowiedzialnych za infekcje pochwy w tym tych, które związane są z jej grzybicą.

Leczenie infekcji pochwy – standardowe postępowanie

W przypadku pojawienia się grzybicy pochwy i upławów stosuje się z reguły środki miejscowe w postaci dopochwowych antybiotyków. Ginekolodzy zalecają również jednoczesne podjęcie leczenia przez partnera seksualnego, żeby uniknąć nawrotu choroby.

Zalecane jest także stosowanie środków łagodzących objawy takich jak swędzenie. Wówczas lekarz przepisuje różnego rodzaju maści lub żele. W związku z tym, że grzybica pochwy jest chorobą zakaźną, należy unikać możliwości zarażenia innych osób. Z tego powodu osoby zainfekowane powinny unikać korzystania z publicznych basenów, używania tych samych ręczników co inne osoby oraz ograniczyć kontakty seksualne i zmienianie partnerów. W innym przypadku nasze postępowanie może doprowadzić do powstania epidemii, która spowoduje zarażenie znacznej liczby osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *