Co wpływa na nadwyżki złego cholesterolu?

Cholesterol w umiarkowanych ilościach jest zjawiskiem naturalnym, będącym nieodłączną częścią procesów biologicznych zachodzących w naszym organizmie. Pozytywnie wpływa między innymi na trawienia oraz wchłanianie witamin i substancji odżywczych. Niestety jego wzrastająca z roku na rok ilość negatywnie wpływa na kondycję naszego krwioobiegu.

Cholesterol LDL  osadza się na ścianach żył i tętnic, stale zmniejszając ich światło. Wąskie światło nie pozwala na właściwe przepływanie krwi co natomiast doprowadzić może do rychłego zawału. Tak w skrócie prezentuje się cały proces działania złego cholesterolu LDL.

Co wpływa na podwyższanie się cholesterolu LDL?

Pierwsza i najistotniejsza kwestia to oczywiście jedzenie. Poziom cholesterolu wzrasta przez całe życie. Jeśli więc tylko od czasy do czasu zdarza nam się zjeść coś tłustego z całą pewnością nic nam się nie stanie.

Jeśli jednak przez kilkanaście lat regularnie jedliśmy na obiad frytki i smażone na głębokim oleju mięso bez wątpienia znajdziemy się w wieku lat czterdziestu w podwyższonej grupie ryzyka.

Kolejnym aspektem wpływającym na wzrost poziomu cholesterolu ldl jest oczywiście brak aktywności fizycznej. Sport pozwala nawet przy złym żywieniu pozbyć się nadmiaru cholesterolu. Po prostu tłuszcz jeszcze przed dostaniem się do krwioobiegu jest spalany. Znaczenie bardziej narażone na zatory żyle i zwały okazują się być także osoby palące papierosy.

Niestety, toksyny w nich zawarte wspomagają osadzanie się cholesterolu. Ciekawe okazuje się być to, że znacznie mniejsze problemy z cholesterolem mają osoby pijące. Nie chodzi tutaj o nałogowych alkoholików, ale ludzi którzy na przykład po obiedzie wypijają lampkę wina. Naukowcy udowodnili że w ich przypadku ryzyko zawału zmniejsza się nawet o połowę. Podsumowując można więc powiedzieć, że na pojawianie się złego cholesterolu wpływa naprawdę wiele różnych spraw. Najważniejsza jest, jednak nasza świadomość oraz właściwy tryb życia. Nie trzeba się w niczym ograniczać, trzeba tylko wybierać słusznie i rozważnie. To jedyna recepta na zdrowie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *