Dbanie o siebie podczas ciąży

Wizyty ginekologiczne to nie tylko kwestie podstawowych badań takich jak nadżerki, cytologia czy badania piersi. Ginekolodzy zajmują się również prowadzeniem ciąży oraz odbieranie porodów, oczywiście jeśli posiadają specjalizację położniczą. Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety stopniowo przygotowuje się na przyjście na świat dziecka.

Jak zmienia się ciało?

Przede wszystkim dziecko, rosnąc w brzuchu, znacznie zwiększa wagę ciała matki- widoczne jest odkładanie się tkanki tłuszczowej, zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe również może mieć swoje odwzorowanie w wadze. Kwestie żywienia to osobny problem – przyszła mama powinna jeść zdrowo, racjonalnie, ale nie powinna sobie również ograniczać produktów, które lubi. Oczywiście przyjmowanie produktów takich jak alkohol jest niedopuszczalne. Młoda mama powinna jeść to, na co ma ochotę warzywa, owoce, mięsa. Jeśli w ciąży jest wegetarianka powinna ona wszelkimi sposobami zapewniać swojemu organizmowi dostęp do białka roślinnego. Kobieta w ciąży powinna również ograniczyć spożywanie kawy, nie jest jednak zasadą, że musi ona z niej zrezygnować – wiele kobiet nie odczuwa negatywnych skutków spożywania kawy podczas ciąży.

9 biesięcy to okres, w którym zmienia się gospodarka hormonalna, gospodarka wodna, jak również ciało kobiety. Podczas tych dziewięciu miesięcy kobieta ma czas na przyzwyczajenie się do nowej roli, która ją czeka, oraz na pokochanie dziecka. Zmiany hormonalne mogą wpływać zarówno negatywnie, jak i pozytywnie na wygląd i samopoczucie kobiety – wiele kobiet wspomina ciążę jako wyjątkowy okres, w którym czuły się świetnie, miały doskonałą cerę, dobre samopoczucie.

Jest również strona kobiet, które ciążę zniosły źle – szalejące hormony objawiały się porannymi mdłościami i innymi dolegliwościami. Podczas trwania ciąży kobieta powinna być pod stałą opieką lekarza – w trakcie trwania ciąży będzie on zlecał regularne badania krwi, moczu, badania poziomu żelaza i wiele innych. Wszelkie nieprawidłowości powinny być natychmiast wychwytywane.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *