Kobieto, skontroluj się czy nie masz nadżerki!

Zdrowe ciało

Nadżerka jest schorzeniem, które z jednej strony bardzo często występuje u kobiet i nieleczone potrafi samo zaniknąć, a z drugiej jeśli zostanie zignorowane, może prowadzić do powstania zmian rakotwórczych. Dzisiaj zagłębimy się w ten problem choroby dróg rodnych.

Jak zapewne wiecie, narząd rodny kobiety dzieli się na dwie części: macicę oraz pochwę. Macica jest wyściełana nabłonkiem gruczołowym , który jest wrażliwy na obtarcia oraz ma chropowatą powierzchnię oraz pochwę, którą wyścieła nabłonek gładki niewrażliwy na mechaniczne uszkodzenia, a przynajmniej w znacznie większym stopniu niewrażliwy.

Nadżerka to pojawienie się w części pochwy nabłonka charakterystycznego dla macicy . Ponieważ nie jest on przystosowany do kontaktu z ciałem obcym, jego podrażnienie może powodować ból oraz narastanie nadżerki.

Do powstania nadżerek najczęściej dochodzi u kobiet młodych w wieku 20-35 lat, które prowadzą aktywny tryb życia. Zazwyczaj kobieta, która posiada licznych partnerów seksualnych jest bardziej narażona na powstanie nadżerek, niemniej nie oznacza to, że będąca w stałym związku dziewczyna nie może zapaść na tę chorobę. Również stosowanie antykoncepcji, a także poronienia mogą sprawić, że dojdzie do nadżerki.

Ta choroba jest podstępna o tyle, że nie jesteśmy w stanie częstokrotnie spostrzec objawów. Jeśli jednak jakiekolwiek się pojawią, mogą przybrać postawę upławów albo nieprzyjemnego zapachu z krocza. Leczenie zazwyczaj polega na… przeczekaniu nadżerki. Ta choroba miewa tendencje do samoistnego pojawiania się i znikania, a co za tym idzie, leczenie jej
przy pomocy leków może nie przynieść żadnych korzyści.

To nie oznacza, że należy ignorować nadżerkę. Niekontrolowana przez ginekologa może dać początek rakowi szyjki macicy. Dlatego lekarz zazwyczaj zleca badania cytologiczne oraz regularne kontrole w celu sprawdzenia, czy aby na pewno nadżerka się nie powiększa.

Informacje zebrane z tej strony internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *