7 oznak, że warto iść do ortopedy dziecięcego

Wizyta u ortopedy dziecięcego może zapobiec poważnym problemom z postawą dziecka. Poniżej kilka sytuacji, gdy warto bez wahania zapisać się do takiego lekarza!

Gdy wada postawy staje się widoczna

Ewidentnym powodem, dla którego trzeba udać się do ortopedy, jest widoczna wada postawy. Może ona objawiać się:

  • skrzywieniami widocznymi w obrębie kręgosłupa,
  • nierówno układającymi się ramionami,
  • jednym biodrem położonym najczęściej wyżej od drugiego.

Warto obserwować ciało dziecka i jego postawę podczas zabawy. Często maluch unika określonych pozycji lub np. układa ciało zawsze na jedną stronę, by zapobiec bólowi. To sygnał, że warto iść do ortopedy dziecięcego.

Po złamaniach i zwichnięciach w obrębie nóg i stóp

Leczenie w państwowych przychodniach przebiega powoli. Często lekarz stwierdza, że noga źle się zrasta, po wielu miesiącach od wypadku. Później mijają kolejne miesiące, zanim zwolni się miejsce na wizytę u ortopedy dziecięcego. Gdy już do niej dochodzi, często jest za późno na poprawę postawy. Dlatego w kilka miesięcy po złamaniu czy poważnym zwichnięciu, warto udać się prywatnie do lekarza.

W przypadku dzieci szybka reakcja jest kluczowa, a przekładanie wizyty o wiele miesięcy może mieć tragiczne skutki dla rozwoju kości. Dlatego właśnie w tym wieku warto umawiać się szczególnie na prywatne wizyty u ortopedy dziecięcego w sprawdzonej przychodni. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą: https://salvemedica.pl/ortopedia

Gdy dziecko utyka

Trzeba zwracać na to uwagę, bo może być objawem zwichnięcia lub innego urazu. Czasem dziecko utyka, bo jego stopy nie rozwijają się prawidłowo i odczuwa w jednej z nich ból.

Gdy maluch krzywo stawia stopy

Jeśli większość dzieci w przedszkolu stawia stopy prosto, a jedno z dzieci stale je wykrzywia, to prawdopodobnie może mieć ono problemy z wadami postawy. Być może odpowiednie ćwiczenia lub wkładki do butów pomogłyby skorygować te problemy.

Test odcisku stopy

Najprostszy jest tzw. test odcisku stopy. Jeśli w piasku czy na mokrym pomoście odciska się cała stopa, to dziecko ma płaskostopie. Jeśli nie, to jego stopy rozwijają się prawidłowo.

Gdy stopy stale bolą

Większość dzieci czasem skarży się na bóle wzrostowe. Jednak maluch nie powinien płakać z bólu, ani notorycznie skarżyć się na bóle stóp. Jeśli tak jest, lepiej zapisać go do ortopedy dziecięcego.

Gdy niemowlę mało rusza stopami

Każde niemowlę rozwija się inaczej, dlatego trudno w pierwszej chwili stwierdzić, co jest niepokojącym objawem. Jeśli jednak niemowlak nigdy nie wkłada sobie stóp do buzi i ma mało ruchliwe nóżki, warto udać się z nim do specjalistycznej przychodni.

 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *