Jak przebiega badanie densytometrii?

Zdrowe ciało

Osteoporoza to niebezpieczna i jakże groźna choroba układu kostnego, która charakteryzuje się intensywnym osłabieniem kości. Prowadzi do ich zbyt dużej kruchości. Przez to są narażone na częste złamania i długotrwałe zrastanie się. Dlatego każdy kto ma tę chorobę, musi nie dość że na siebie uważać, to jeszcze zastosować odpowiednie leczenie. Warto jednak pamiętać, że wczesne wykrycie tej choroby, to szansa szybkiej reakcji w formie odpowiedniego leczenia.

Jak odbywa się badanie

Aby zdiagnozować osteoporozę, wykonuje się profesjonalne badanie, takie jak densytometria. Jest to badanie, które trwa od kilku do kilkunastu minut. Nie boli, dlatego nie ma czym się przejmować i czego obawiać.

Nie szkodzi również zdrowiu, dzięki czemu każdy kto uważa że powinien, może spokojnie poddać się danemu badaniu. Badanie to nie wymaga od pacjenta jakiegoś szczególnego przygotowania, nie musi on nawet rozbierać się, co dla wielu pacjentów okazuje się dużym plusem, mającym wpływ na ich komfort.

Ważne jest tylko, aby w pobliżu nie było żadnych metalowych elementów jakie przeważnie znajdują się w paskach, czy innych rzeczach.

Także każdy kto szykuje się do takiego badania, albo szykował się będzie w niedalekiej przyszłości, powinien pamiętać, aby włożyć na siebie strój, który nie będzie krępował jego ruchów, a automatycznie zostanie pozbawiony wszystkich tych metalowych drobiazgów. Podczas badania pacjent przybiera pozycję leżącą na plecach lub na boku.

Wówczas urządzenie to wyświetla na ekranie komputera konkretny fragment układu kostnego, automatycznie dokonując pomiaru gęstości kości.

Dokładność badania

Badanie jest dokładne, a wyniki przedstawione w postaci wykresu i tabeli. W ten sposób lekarz uzyskuje jasny obraz sytuacji, dzięki czemu może przedstawić diagnozę swojemu pacjentowi. Kiedy wyniki są złe, ustala konkretne leczenie. Gdy jest odwrotnie, pacjent po prostu ma pewność, że wszystko jest w porządku. W każdym z tych przypadków, poddanie się danemu badaniu ma swoje korzyści.

Więcej informacji można znaleźć na stronie oferty badań densytometrycznych Mobilne Badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *