Rutynowe badania jamy brzusznej

Zdrowe ciało

Badanie USG brzucha to nie tylko opcja dla kobiet w ciąży. Badaniu takiemu może poddać się każdy, kto chciałby zbadać swoją jamę brzuszną. Wbrew pozorom, badania USG są bardzo popularne. Jak przebiega taki zabieg i jakie stwarza możliwości? O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Na początku wypada wspomnieć, że badanie USG brzucha jest badaniem nieinwazyjnym i totalnie bezbolesnym. Za pomocą możliwości, jakie stwarzają nowoczesne aparaty USG, możliwe jest zbadanie całości jamy brzusznej oraz narządów takich jak pęcherz lub wątroba. Cała idea badania USG polega na badaniu organizmu ultradźwiękami, rozchodzącymi się po jamie brzusznej, tworzących jednocześnie obraz wyświetlany na monitorze aparatury.

Samo badanie jest bardzo proste i nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania, wymagając oczywiście by pacjent przyszedł na badanie na czczo – spożyty wcześniej posiłek może zakłócić wyniki badania, co z pewnością utrudniłoby otrzymanie optymalnych wyników. Badanie takie jest wykonywane w pozycji leżącej, brzuch pacjenta smarowany jest specjalnym żelem, ułatwiającym przyleganie sondy oraz rozchodzenie się fal ultradźwiękowych.

Za pomocą aparatów USG możliwe jest wykorzystanie ich do wielu zastosowań: diagnostycznych, terapeutycznych lub w technikach badawczych. W diagnostyce aparaty USG znajdują głównie zastosowanie w ultrasonografii, zastosowania terapeutyczne najczęściej związane są z usuwaniem kamieni nerkowych przy użyciu ultradźwięków. Dodatkowo, badania wspomagają pulsoksymetry – urządzenia zapewniające skuteczny oraz bezpieczny monitoring pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *