Dwa istotne badania ultrasonograficzne

Na początku warto wyjaśnić czym w ogóle jest USG, czyli Ultrasonografia, na czym polega i jakie daje efekty diagnostyczne. Jak sama nazwa wskazuje to badanie, które odbywa się przy wykorzystaniu ultradźwięków. W skrócie aparat powoduje przesłanie impulsu ultradźwiękowego a odbiornik wychwytuje odbite echo. Tym sposobem otrzymujemy na monitorze przekrój badanych fragmentów ciała i mamy możliwość wykrycia wszelkich nieprawidłowości w ich budowie bądź funkcjonowaniu.

Rodzaje USG (np. USG piersi)

przygotowanie-do-badania-usg

Bardzo ważnym badaniem w profilaktyce nowotworowej, ale nie tylko bo również wykrywającym zmiany w postaci powiększonych gruczołów, cyst itp. jest USG piersi. Jest zupełnie bezbolesne i powinny my się regularnie poddawać kobiety, które ukończyły 30 rok życia. Nie ma przeciwwskazań do jego wykonania nawet w ciąży. Jakie są wskazania do jego wykonania poza wyżej wspomnianym wiekiem? Bóle piersi, których nie można powiązać z cyklem menstruacyjnym, wszelkie wyczuwalne zmiany podczas badania palpacyjnego, pojawienie się wycieku wydzieliny z brodawek, stosowanie terapii hormonalnej, a także profilaktycznie, gdy w rodzinie występowały nowotwory piersi – jest to bowiem choroba dziedziczna.
Wskazaniem do wykonania USG serca zazwyczaj są poważne choroby wymagające regularnej kontroli. Można do nich zaliczyć między innymi chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia, chorobę zakrzepowo – zatorową.

Profilaktyka i badania USG

Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli nic nam nie dolega, warto jest przeprowadzić badanie profilaktycznie. Tym bardziej, że jest ono zupełnie nieinwazyjne, a wykorzystując ultradźwięki dokonuje skutecznej diagnozy w zakresie budowy i funkcjonowania serca. Monitorowane są takie elementy, jak: wielkość serca, budowa i działanie zastawek, wielkość i funkcjonowanie komór i przedsionków, a także obecność krwi w worku osierdziowym. To szansa na wykrycie wszelkich wad serca, które nieleczone mogłyby doprowadzić do poważnych powikłań, w tym utraty życia. Zazwyczaj wykonuje się USC przezklatkowe, ale czasem wymagane jest USG przezprzełykowe. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://salvemedica.pl/usg

 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *