Przebieg migreny szyjnej

Czym jest migrena szyjna

Migrena szyjna, nazywana inaczej zespołem szyjnym, jest chorobą która zdecydowanie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Najczęściej dotyka osoby w wieku 40-50 lat, kiedy to utrwala się już postawa i niewłaściwe nawyki. Oczywiście nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że migrenaszyjna może dotyczyć jedynie osób w średnim wieku, bo zawsze od reguły są wyjątki.

Tutaj takowym wyjątkiem są wszystkie osoby, które w przeszłości uległy wypadkowi samochodowemu lub podczas jazdy konnej czy pływania. Jak wyglądają objawy migreny szyjnej? Przede wszystkim – ból głowy. Zlokalizowany jest on niedaleko karku oraz potylicy. Tym, co odróżnia migrenę szyjną od zwykłej jest to, że ból obejmuje obie strony głowy. Rzadko kiedy jest on jednostronny, promieniujący aż do czoła do skroni.

Prócz bólu, migrena szyjna objawia się także szeregiem innych, niepokojących rzeczy.

Napady bólowe mogą być zarówno małe i krótkie, jak i duże. Małe napady to tak naprawdę duży i gwałtowny ból który sprawia, że choremu aż robi się ciemno przed oczami. Prócz tego szumi w uszach oraz pacjent odczuwa silne zawroty głowy. Dolegliwości są może ostre i zdecydowanie dezorganizują czynności chorego, jednakże ustępują bardzo szybko – wystarczy kilka minut, by dana osoba doszła do siebie.

Zupełnie inaczej wygląda napad duży.

Duży napad migreny szyjnej

Tutaj ból pojawia się w nocy i jest wynikiem przyjęcia przez chorego niewygodnej pozycji. Kiedy osoba się budzi i ruszy gwałtownie głową również może oznaczać to początek wielkiego bólu. Jest on wyjątkowo silny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Co więcej, pojawiają się także objawy wegetatywne. Są wymioty, poty, kołatanie serca, drżą kończyny. Napad taki jest bardzo długi – to nie tylko kilka godzin, często ból trwa nawet kilka dni. Są także zawroty głowy, a z powodu bólu pojawiają się zaburzenia psychiczne o charakterze hipochondrycznym oraz depresyjnym. Migrena szyjna jest wywołana przede wszystkim uszkodzeniem jednego z krążków międzykręgowych, znajdujących się w szyjnym odcinku kręgosłupa.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *