Walka z cholesterolem

Zdrowie

Cholesterol jest w stanie bardzo negatywnie działać na ludzki organizm. Wynika to między innymi z faktu, że odkłada się on w żyłach czy sercu. W dłuższym okresie czasu wysoki cholesterol jest w stanie prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych związanych z krążeniem krwi. Z tego powodu niezbędne jest już w młodym wieku dbanie o spożywanie odpowiednich posiłków, które w sposób zbilansowany dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych a jednocześnie pozwalają na zmniejszenie złego cholesterolu we krwi. Za zły cholesterol dostarczany w nadmiarze uznaje się ten, który pochodzi z czerwonego mięsa czy masła. Oczywiście tego rodzaju potrawy trzeba spożywać celem dostarczenia odpowiedniej ilości witaminy D3 czy też dostarczanie odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka. Z drugiej strony warto takie potrawy ograniczać poprzez stosowanie takich, gdzie znajduje się dobry cholesterol.

Co to jest dobry cholesterol?

Dobry cholesterol to substancja HDL, która nie tylko pozwala na dostarczenie tłuszczów pochodzenia roślinnego, ale również pozwala na obniżenie za wysokiego stężenia cholesterolu we krwi. Taka substancja znajduje się między innymi w rybach czy margarynie. Z tego powodu zbilansowana dieta pozwala wysoki poziom cholesterolu, gdyż z jednej strony pozwala na dostarczenie wszystkich niezbędnych organizmowi aminokwasów, odpowiedniej dawki energii każdego dnia a z drugiej strony można również korzystać z potraw zdrowszych czyli roślin, owoców oraz ryb.

Jaki wpływ ma cholesterol na organizm?

Z powodu długiego okresu stosowania potraw z duża zawartością złego cholesterolu w organizmie tworzy się jego nadmiar, który nie jest usuwany, ale okłada się. W dłuższym okresie czasu prowadzi to między innymi do takich problemów zdrowotnych, jak zatykanie żył, czyli niewydolność żylna, która jest bardzo trudna do leczenia i bardzo często wymaga działań operacyjnych. Niewydolność żylna może prowadzić do poważnych bólów nóg czy uczucia zmęczenia nóg, co w starszym wieku może znacznie utrudniać poruszanie się.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *