Wymagająca dieta niskobiałkowa – polecane źródła białka

Dieta niskobiałkowa wiąże się z wieloma ograniczeniami i jest wskazana wyłącznie z uwagi na problemy zdrowotne. Nie powinno się z niej korzystać bez zaleceń lekarskich. Zasady odżywiania są tu pozornie proste, chodzi o ograniczenie ilości spożywanego białka. Niekiedy nawet o połowę, co w praktyce wymaga naprawdę dużej konsekwencji działania i odpowiedzialnego wybierania spożywanych produktów. Tym bardziej, że białko w diecie wciąż musi się pojawiać i to w określnej ilości. W przeciwnym razie kłopoty ze zdrowiem, głównie wątrobą i nerkami, mogą się nasilić.

Dieta niskobiałkowa dawniej i dzisiaj

Z uwagi na zwiększenie dostępności i różnorodności produktów spożywczych, w tym zamienników zalecanych osobom na diecie niskobiałkowej, wprowadzenie takiego jadłospisu stało się w ostatnich latach prostsze. Wciąż wymaga jednak sporego wysiłku i nie jest łatwe, szczególnie w przypadku małych dzieci. Dieta niskobiałkowa sprowadza się bowiem do dokładnego monitorowania nie tylko rodzaju czy jakości spożywanych pokarmów, ale nawet ważenia poszczególnych porcji. W przeszłości problemem było dotarcie do produktów, znajdujących się na liście od lekarza. Obecnie wyzwanie stanowi chociażby odmawianie sobie ulubionych, łatwo dostępnych przysmaków. Należą do nich często produkty o wysokiej zawartości cukrów prostych, tłuszczów nasyconych, a nawet będące źródłem niektórych minerałów. W wielu przypadkach konieczne jest znaczne ograniczenie, a nawet całkowita eliminacja soli. Warto pamiętać, że białko w różnych ilościach jest składnikiem powszechnie występującym w żywności, przez co jego unikanie jest tak dużym wyzwaniem. Zadania nie ułatwia fakt, że ludzki organizm potrzebuje określonej ilości aminokwasów do funkcjonowania. Nie można zatem całkowicie wykluczyć ich z diety.

Polecane źródła białka

Dieta niskobiałkowa musi zostać skonsultowana z lekarzem. Pacjent najczęściej otrzymuje szczegółowe wytyczne na temat ilości białka, zalecanej do spożycia w ciągu doby. Jego głównym źródłem są ryby, mięso, przetwory mleczne oraz jaja. Najczęściej trzeba też zmniejszyć udział pieczywa, makaronu czy chociażby orzechy w diecie. Choć nie są to produkty pełnowartościowe, nie powinny jednak całkiem zniknąć z jadłospisu. Aby zachować optymalne dostawy węglowodanów, warto sięgać po owoce. W ramach inspiracji w osobnym artykule przedstawiamy 7 propozycji na niskobiałkowe śniadanie.

O szczegółach najrozsądniej porozmawiać z dietetykiem lub lekarzem prowadzącym. Dieta niskobiałkowa najczęściej stosowana jest u osób mających problemy z nerkami i wątrobą. Poza tym zaleca się ją w przebiegu niektórych chorób genetycznych, a także neurodegeneracyjnych.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *