Dziecko niejadek czy też brak apetytu spowodowany innymi czynnikami?

Zdrowe ciało

Około piątego miesiąca życia dziecka należy rozpocząć podawanie nowych produktów spożywczych. Dziecko jest już w stanie jeść i przetrawić większość lekkostrawnych produktów i może spróbować chleba, różnych zupek, czy przeróżnych owoców.

Oczywiście warto pamiętać i przestrzegać zasad kolejności wprowadzania posiłków do diety dziecka, ponieważ zbyt wcześnie podane truskawki mogą powodować uczulenie. Podobnie należy zwrócić uwagę na ciężkostrawne grzyby, gdyż ich zjedzenie może powodować zatwardzenie i ból brzuszka u dziecka.

Czy brak apetytu u dziecka wynika z jego kształtującego się gustu?

Jednak bardzo często w trakcie wprowadzania nowości do diety okazuje się jakie gusta ma dziecko. Zdarza się, że nic mu nie smakuje lub preferuje małą liczbę produktów spożywczych. Jest to trudna sytuacja dla rodziców, ponieważ brak apetytu u dziecka jest problematyczny. Przede wszystkim dlatego, że dziecku należy przygotowywać całkiem osobne posiłki. To utrudnia gotowanie, zwłaszcza jeżeli rodzice pracują i nie mają zbyt wiele wolnego czasu. Pomocna może okazać się wtedy babcia lub opiekunka, która wcześniej przygotuje posiłki dla dziecka.

Rodzinne posiłki zachęcają dzieci do jedzenia więcej

Oczywiście dobrze jest jeść cała rodziną, ponieważ w ten sposób dziecko uczy się zachowania przy stole i łatwiej przyswaja posiłki. Jednak jeżeli dziecko jest wybredne to należy spodziewać się kłopotów w podróży lub podczas wizyty u bliskich. Warto wówczas próbować pobudzić apetyt dziecka lekami Sanostol. Bez problemów można zdecydować się na pominięcie jednego z posiłków, najlepiej gdyby było to drugie śniadania lub podwieczorek.

Dzięki temu dziecko będzie bardziej głodne i automatycznie poprawi mu się apetyt. Jest to bezpieczne ponieważ jednorazowe pominięcie któregoś z posiłków, zwłaszcza jeżeli nie jest to główny posiłek, nie zaszkodzi na pewno dziecku i nie sprawi mu żadnych kłopotów.

Nie warto ulegać wszystkim zachciankom dziecka

Nie wolno wówczas podawać  mu do zjedzenia tylko jego ulubionych produktów, ponieważ może to wywołać odwrotny skutek do zamierzonego. Takie podejście skutkuje niedoborami witamin oraz składników mineralnych i z pewnością nie będzie to dobre dla zdrowia dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *