Jak uzyskać dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego z NFZ dla dziecka

Zdrowe ciało

Zakup na własną rękę odpowiedniego sprzętu ortopedycznego może być sporym wyzwaniem finansowym dla rodzica. Jeśli chodzi o kołnierze ortopedyczne czy kule do chodzenia, ich koszt jeszcze nie jest tak wysoki. Schody zaczynają się w momencie zakupu wózków inwalidzkich lub specjalistycznego sprzętu do rehabilitacji, jak materace przeciwodleżynowe. Pieniądze potrzebne na tego rodzaju wyposażenie rehabilitacyjne mogą przyprawić o zawrót głowy.

Na szczęście Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił akcję dofinansowywania zakupów na sprzęt rehabilitacyjny. Jak można je uzyskać?

Warunki, aby dostać dofinansowanie na sprzęt ortopedyczny

Na początek zaznaczmy, że nawet w momencie pozytywnego rozpatrzenia naszego wniosku nie otrzymamy pieniędzy do ręki. Będziemy posiadali jedynie potwierdzenie, że przysługuje nam zniżka na sprzęt ortopedyczny w sklepie medycznym. Aby uzyskać dofinansowanie (według Fundacji Polsat), należy:

  • Przynieść zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka. W dokumencie musi być informacja, że wskazuje się na zakup sprzętu do ortopedii.
  • Dostarczyć z Ośrodka Pomocy Społecznej pismo o sytuacji finansowej oraz opinii na temat rodziny leczonego dziecka.
  • Narodowy Fundusz Zdrowia musi wskazać, czy dana instytucja ma podpisaną umowę na dofinansowanie sprzętu ortopedycznego.
  • Złożyć pismo z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z notatką, czy wniosek złożony przez rodziców może być pozytywnie rozpatrzony w świetle prawa.

Spełnienie tych warunków i dostarczenie wspomnianych wyżej dokumentów będzie podstawą do dalszego postępowania w celu przyznania nam dofinansowania na sprzęt ortopedyczny.

Gdzie kupić sprzęt do ortopedii z dofinansowania

NFZ podpisuje ze sklepami oraz producentami sprzętu medycznego umowy na dofinansowanie. Tylko i wyłącznie w takich miejscach jesteśmy w stanie zakupić wózki inwalidzkie lub chodziki ortopedyczne po zaniżonej cenie.

Dlatego jeśli wypatrzyłeś sobie wcześniej jakiś sklep, nie oznacza to, że będziesz w stanie kupić tam dla dziecka sprzęt ortopedyczny refundowany przez ministerstwo. Niestety będziesz musiał ograniczyć się do listy sporządzonej przez NFZ. Dlatego pytaj w sklepach, czy na pewno mają podpisaną na ten rok umowę na refundację sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *